MIASTA.ORG :: Barcelona - Berlin - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
41° N, 2° W
Ludność:
1,6 mln
Powierzchnia:
100 km2
Mer:
Jordi Hereu
Powstanie:
III wiek p.n.e.
Ciekawostki

Cztery wieże bazyliki Sagrada Familia symbolizują 4 Ewangelistów.

Większość ruchu kolejowego w Barcelonie, została sprowadzona pod ziemię.

Jedną z najbardziej popularnych wśród pieszych ulicą miasta jest Portal de l'Àngel, w ciągu godziny przechodzi nią 3500 osób.

Mieszkańcy Barcelony uważani są za jednych z najgorszych kierowców na świecie. Średnio co 19 sekund na ulicach miasta powodowany jest jeden wypadek.

Do 1992 roku Barcelona nie mogła pochwalić się prawdziwą plażą. Dopiero przed Igrzyskami Olimpijskimi na plażę zaadaptowano poprzemysłowe tereny nadbrzeża. Zamiast dźwigów, magazynów i nieużytków pojawiły się luksusowe hotele, restauracje i bary. Od tej pory turyści i mieszkańcy mogą cieszyć się urokami morza Śródziemnego bez opuszczania miasta.

Barcelona hucznie świętuje dzień świętego Grzegorza. Zgodnie z tradycją wszyscy obdarowują się nawzajem różami i książkami. UNESCO, inspirowane barcelońskim świętem ustanowiło dzień 23 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Książki.

Najstarszą dzielnicą miasta jest Barri Gotic. Historia niektórych budynków sięga czasów imperium rzymskiego. Jeszcze więcej budowli pochodzi ze średniowiecza. Każdego roku Barri Gotic przyciąga miliony turystów.

70% mieszkańców Barcelony uważa siebie za pieszych, niezmotoryzowanych. Nic więc dziwnego, że do wyłącznej dyspozycji pieszych przeznaczono aż 130 hektarów ulic, deptaków i ścieżek. To powierzchnia około 260 boisk piłkarskich.

Odpowiedzią Barcelony na londyńskie muzeum figur woskowych Madame Tussauds jest Museu de Cera z siedzibą w XIX-wiecznym budynku nieopodal portu i ulicy La Ramblas. W muzeum podziwiać można naturalnej wielkości figury przedstawiające sportowców, polityków, gwiazd czy też postaci historycznych.

Stadion FC Barcelona jest największym stadionem świata, będącym w posiadaniu prywatnego właściciela.Odsłon: 137037
/do góry/
Online: 1
Copyright by Michał Kalinowski © 2006 - 2022