MIASTA.ORG :: Barcelona - Berlin - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
41° N, 2° W
Ludność:
1,6 mln
Powierzchnia:
100 km2
Mer:
Jordi Hereu
Powstanie:
III wiek p.n.e.
Costa Brava

Planując udane wakacje w ciekawym miejscu, warto przyjrzeć się nieco bliżej Hiszpanii, która zachęca nas przede wszystkim ciepłym, przyjaznym klimatem oraz niepowtarzalnymi krajobrazami.

Jednym z częściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Hiszpanii jest Costa Brava. Nazwa ta tłumaczona jest jako dzikie wybrzeże. Costa Brava rozciąga się na powierzchni 60 kilometrów – od Barcelony po granicę francuską. Kilkadziesiąt lat temu wybrzeże, to było uznawane za najpiękniejszy zakątek Hiszpanii. Obecnie jednak, rozwijający się tam szeroko pojęty turyzm, sprawił iż Costa Brava bardziej kojarzone jest z betonowym budownictwem niż z pięknem krajobrazów naturalnych. Nie oznacza to, iż Costa Brava stało się betonową pustynią. Miłośnicy natury i amatorzy piękna przyrody, mogą nadal podziwiać pozostałości pierwotnych widoków udając się na północną część wybrzeża, gdzie zalesione zatoczki, wysokie klify oraz zadbane plaże i przejrzysta woda, zapewniają odpoczynek na najwyższym poziomie.

Południowa część wybrzeża przypomina już bardziej, rozwijającą się aglomerację miejską. Nie brak w tych rejonach sporego zagęszczenia hoteli, pensjonatów oraz bloków mieszkalnych. We wrześniu 2008 roku wybrzeże obchodziło setną rocznicę swojego istnienia.

Odwiedzając Costa Brava warto odwiedzić miejscowość Lloret de Mar. Jest to jeden z głównych kurortów znajdujących się na wybrzeżu. Znajduje się w nim spora ilość betonowych budynków, przeznaczonych zarówno dla samych turystów jak i dla miejscowych. Nie brak tam także licznych kawiarni, restauracji, dyskotek miejskich, pubów oraz barów, gdzie gwar, głośne rozmowy i muzyka to niemal codzienność. Jeśli chcemy nieco odpocząć od tego miejskiego hałasu, możemy udać się na plażę, gdzie nie brak zarówno miejsc gwarnych i tłocznych jak i tych bardziej zacisznych jakimi są liczne ukryte zatoczki oraz malownicze punkty widokowe.

Widok na plażę w Lloret de Mar

Innym równie wartym polecenia miejscem na wybrzeżu jest Tossa de Mar znajdująca się 13 kilometrów od Lloret. Jest to miejsce, które z pewnością przypadnie do gustu pasjonatom historii. Mogą oni obejrzeć między innymi dobrze zachowaną Starówkę ze średniowiecznymi murami i wieżyczkami. Na uwagę zasługuje również Vila Vella – jest to XII-wieczna dzielnica, w której znajduje się osiedle z charakterystycznymi pobielanymi domami, stojącymi tuż przy wybrukowanych ulicach.

Przytulna plaża w Tossa de Mar

Między tymi dwoma miastami istnieje doskonała komunikacja – mniej więcej, co pół godziny można dostać się do nich autobusem. Na amatorów morskich podróży czekają z kolei statki kursujące między tymi dwiema miejscowościami.

Dość ciekawym pod względem turystyki miejscem na Costa Brava jest Girona – stolica wybrzeża. Znajduje się tam między innymi, dobrze zachowany kompleks budynków zabytkowych z okresu Średniowiecza, Gotyku i Baroku ale nie tylko.

Girona zaprasza także miłośników aktywności fizycznej, oferując im między innymi ciekawe i dość sporych rozmiarów pola golfowe a także specjalne szlaki turystyczne określane jako szlaki patrolowe wiodące po stromych i skalistych wybrzeżach.

Amatorzy mocnych wrażeń i nietuzinkowych okolicznych wypraw turystycznych, mają z kolei do swojej dyspozycji jeden z pięciu rezerwatów przyrody. Najbardziej niezwykłym z nich jest rezerwat przyrody la Garrotx na terenie którego znajduje się co najmniej czterdzieści wygasłych szczytów wulkanicznych. Łącznie strefa ta zajmuje obszar około 120 kilometrów kwadratowych. Nie istnieje tam zagrożenie erupcyjne mimo to widok i sama świadomość przebywania tam, należy do jednego z bardziej ekstremalnych przeżyć.Odsłon: 78834
/do góry/
Online: 1
Copyright by Michał Kalinowski © 2006 - 2022