MIASTA.ORG :: Barcelona - Berlin - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
41° N, 2° W
Ludność:
1,6 mln
Powierzchnia:
100 km2
Mer:
Jordi Hereu
Powstanie:
III wiek p.n.e.
Pałac Muzyki Katalońskiej

Jeden z piękniejszych budynków modernistycznych, jakie znajdziemy w Barcelonie. Jedna z najważniejszych sal muzycznych Hiszpanii. Pałac Muzyki Katalońskiej to miejsce, które trzeba zobaczyć!

Pałac został zaprojektowany przez Lluisa Domènecha i Montanera, wybitnego artysty katalońskiej secesji. Jego budowa trwała trzy lata, od 1905-1908. Był przeznaczony na koncerty muzyki instrumentalnej i chóralnej.

Przepiękna fasada, mozaikowe filary są tylko skromną zapowiedzią tego, co czeka na nas we wnętrzu pałacu. Obiekt został utrzymany w modernistycznym stylu; króluje tu dynamizm, płynne i giętkie linie, bogata ornamentyka charakterystyczna dla secesji (czyli głównie motywy roślinne). Warto podkreślić fakt, że pałac jest niezwykle funkcjonalny. Jego projekt pozwolił na pełne wykorzystanie materiałów i technologii dostępnych na początku XX wieku (np. konstrukcji stalowej).

Zwieńczeniem pałacu jest zapierający dech w piersiach, witrażowy dach. Wpadające przez niego światło nadaje temu miejscu niepowtarzającego klimatu. Jednak witraże zdobią nie tylko dach. Znajdziemy je również w oknach.

Wiele osób twierdzi, że scena Pałacu Muzyki Katalońskiej ma w sobie prawdziwą magię. Czuć bijącą od niej energię. Piękne mozaiki i rzeźby z terakoty stanowią tło dla wszystkich występów, które mają miejsce na tej magicznej scenie.

Każdy zakamarek tego niezwykłego miejsca jest wart uwagi. Do dnia dziejszego w Pałacu Muzyki Katalońskiej odbywa się wiele koncertów muzyki klasycznej oraz współczesnej.

Informacje praktyczne

Stacja metra
Urquinaona

Cena wstępu
8 EUR

ZdjęciaOdsłon: 51403
/do góry/
Online: 1
Copyright by Michał Kalinowski © 2006 - 2022