MIASTA.ORG :: Barcelona - Berlin - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
41° N, 2° W
Ludność:
1,6 mln
Powierzchnia:
100 km2
Mer:
Jordi Hereu
Powstanie:
III wiek p.n.e.
La Rambla

Rambla to bez wątpienia najbardziej znana ulica Barcelony. Rozciąga się od Placu Katalońskiego aż do kolumny Krzysztofa Kolumba, górującej nad barcelońskim portem.

Hiszpański poeta Federico Garcia Lorca mawiał: "Rambla to jedyna ulica na świecie, która mogłaby nie mieć końca".

Zwykle zatłoczona i hałaśliwa aleja może jednak nie spodobać się jednak osobom preferującym ciszę i spokój. La Rambla to także raj dla kieszonkowców, warto więc baczniej przyglądać się swoim cennym przedmiotom.

Każdego dnia ulicę przemierza ponad 150 tysięcy osób.

Tak naprawdę La Rambla to 5 kolejno przechodzących w siebie alej o łącznej długości 1,2 km. Dodatkowo, od 1990 roku w skład La Rambla wchodzi również drewniane molo w porcie.Aleje wchodzące w skład La Rambla:Rambla de Canaletes

Pierwsza z alej wchodzących w skład La Rambla. Jej nazwa pochodzi od fontanny zlokalizowanej po prawej stronie na początku promenady. Jak głosi legenda, każdy kto napije się z niej wody, zawsze będzie powracał do Barcelony. Zapewne stąd wynika ogromna popularność fontanny wśród turystów. Miejsce jest również popularnym miejscem spotkań mieszkańców miasta - zwłaszcza po wygranej ich ukochanej FC Barcelony.

Stacja metra: Catalunya (L1, L3)Rambla dels Estudis (Rambla ptaków)

Nazwa odcinka (Estudis) może wskazywać jakiś jego związek z uniwersytetem bądź studiami - i słusznie. W XV wieku mieścił się tutaj pierwszy barceloński uniwersytet.

4 stulecia później uniwersytet zaczął podupadać, a miejsce żaków przejęły... ptaki. Przez ponad 150 lat ten fragment Las Ramblas był jednym z największych tragów ptaków. Rozmaite gatunki papug, kanarków i innych krzykliwych istot były sprzedawane prosto z ulicy.

Jednak w 2010 roku losem ptaków zajęli się obrońcy praw zwierząt. Po ich protestach wprowadzono zakaz sprzedaży żywych stworzeń.Rambla De Les Flors (Rambla kwiatów)

Kontynuując spacer w dół alei dochodzimy do jej trzeciego odcinka zwanego aleją kwiatów. Bowiem jeszcze w XIX wieku było to jedyne miejsce, w którym można było handlować kwiatami. Bogate kwiaciarskie tradycje zachowały się do dziś, znajdując odzwierciedlenie w mnogości kolorowych stoisk, czynnych do późnych godzin nocnych.

Poza kwiatami znajdziemy tutaj również niezliczonych ulicznych artystów - grajków, mimów, aktorów. Ich pomysły na zarabianie pieniędzy i zadziwianie publiczności zdają się nie mieć jakichkolwiek granic.
Rambla dels Caputxins

Kiedy po kilkuset metrach kwiaty zastąpi ogromna uliczna mozaika, to znak, że znalazłeś się na Rambla dels Caputxins. Autorem surrealistycznego dzieła jest kataloński artysta Joan Miró. Uważni turyści mogą dostrzec jego podpis na jednej z kafelek budujących mozaikę.

Miłośników architektury zainteresują dwa budynki: teatr Gran Teatre del Liceu odbudowany po pożarze w 1994 roku oraz Palau Güell - jeden z pierwszych budynków zaprojektowanych przez A. Gaudiego, wyróżniającego się bogato zdobioną fasadą i oryginalną modernistyczną klatką schodową.

Stacja metra: Liceu (L3)
Rambla de Santa Monica

To już ostatni odcinek deptaku. Znajduje się tutaj szczególnie dużo atrakcji turystycznych i miejsc związanych z kulturą.

Najpierw, po prawej stronie ukazuje nam się Teatre Principal, wybudowany w XVI wieku, wielokrotnie trawiony przez pożary. Obecnie z odnowionej fasady na turystów spoglądają tuziny rzeźb aktorów z różnych epok.

Idąc dalej, po minięciu uliczki Arc del Teatre (niegdyś kojarzonej jedynie z prostytucją), dochodzimy do Centre d’Art Santa Mónica - znanego muzeum sztuki współczesnej. Zaraz obok znajduje się kościół o tej samej nazwie.

Kontynuując spacer, naszym oczom ukazuje się wysoka na 52 metry Kolumna Krzysztofa Kolumba oraz okazały gmach Drassanes - najważniejszego budynku średniowiecznej Barcelony. Jedno z jego skrzydeł część zajmuje Muzeum Morskie.

Stacja metra: Drassanes (L3)


Odsłon: 194457
/do góry/
Online: 1
Copyright by Michał Kalinowski © 2006 - 2022